Ediţia de sâmbătă, 3 iulie, a emisiunii „VERBA MANENT” este dedicată unui cuplu artistic de neuitat: Angela Similea şi Florin Piersic.
Au apărut împreună în multe producţii Radio –TV ale anilor `80 („Lumea se grăbeşte”, „Un albastru infinit”, etc.) care au constituit momente de adevărată măiestrie interpretativă. Probe de comedie precum „Hansel şi Gretel”, „ La început”, „Magazinul de pălării”, „Călătoria muzicală”, sunt piese de referinţă pentru divertismentul românesc. Nu uităm nici de filmul „Rămăşagul” din 1984, în regia regretatului Ion Popescu – Gopo, în care Zâna cea bună era măritată cu Zmeul cel rău, alt prilej în care am mai primit o demonstraţie a faptului că genul (şi geniul) comediei înseamnă ceva foarte serios !
Restul articolului se gaseste la urmatoarea adresa:
sursa:http://www.rri.ro/art.shtml?lang=2&sec=256&art=34472
Se afișează postările cu eticheta angela similea florin piersic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta angela similea florin piersic. Afișați toate postările
sâmbătă, 26 iunie 2010
miercuri, 23 iunie 2010
marți, 16 martie 2010
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






