Se afișează postările cu eticheta 1984 anii 80. poze. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 1984 anii 80. poze. Afișați toate postările

joi, 1 martie 2012

Seara Magica la Sibiu 2012

Imaginile prezente aici sunt realizate cu ocazia spectacolului Seara Magica la Sibiu ce a avut loc pe 26 februarie 2012.Ele sunt aici prin amabilitatea domnului Ioan Emil Valicsek,drept pentru care ai multumim.





luni, 12 decembrie 2011

Divele din era comunista vs. starurile internationale: cum s-au transformat Angela Similea, Mirabela Dauer sau Corina Chiriac!



In vreme ce Madonna revolutiona muzica pop in anii '80 in tinute scandaloase si cu versuri care-i faceau pe multi sa roseasca, divele noastre - Angela Similea, Corina Chiriac sau Mirabela Dauer - cantau melodii cu versuri care sa nu deranjeze regimul comunist. Vremurile au trecut, iar acum sunt libere sa cante si sa imbrace ceea ce doresc! Iata cum s-au schimbat divele noastre si ale lor din anii '70 - '80 pana azi.Haideti sa vedem cum au evoluat divele noastre din anii '70 -'80, comparativ cu numele mari din muzica internationala din acea perioada! Daca la noi faceau furori Angela Similia, Aura Urziceanu, Mirabela Dauer si Margareta Paslaru, afara straluceau Madonnei, Cindy Lauper, Samantha Fox, Sandra, Paula Abdul sau Mireille Mathieu.

Angela Similea este cantareata de muzica usoara cu cel mai mare succes in anii '70-'80. In 1977, cantareata obtinut premiul I la Festivalul Mamaia pentru Un albastru infinit, compusa de Marcel Dragomir.
Melodia "Sa mori de dragoste ranita", compusa de acelasi de Marcel Dragomir, pe versurile lui Aurel Storin, a fost declarata "melodia secolului al XX-lea" de catre public, cu ocazia unei gale organizata in 2000 de catre televiziunea nationala.
Mai multe informatii gasiti pe: perfecte.ro

joi, 27 octombrie 2011

Intoarcere in timp




In seara asta pe TVR Iasi a fost redifuzat un spectacol din 1999 sustinut in Iasi unde printre artisti de mare valoare ai Romaniei a fost prezenta si Angela Similea.

luni, 24 octombrie 2011

News!

In seara asta,Angela Similea a fost prezenta in emisiunea Rai da Buni de pe Antena 2 moderata de Mihai Morar,intervievata telefonic.A fost intrebata de colaborarea cu Marian Nistor din anii '80,si ce au insemnat cei 17 ani.A fost reamintit albumul Balada Iubirilor Deschise - album compus de formatia Savoy special pentru artista.

sâmbătă, 26 iunie 2010

Angela Similea si Florin Piersic la VERBA MANENT

Ediţia de sâmbătă, 3 iulie, a emisiunii „VERBA MANENT” este dedicată unui cuplu artistic de neuitat: Angela Similea şi Florin Piersic.
Au apărut împreună în multe producţii Radio –TV ale anilor `80 („Lumea se grăbeşte”, „Un albastru infinit”, etc.) care au constituit momente de adevărată măiestrie interpretativă. Probe de comedie precum „Hansel şi Gretel”, „ La început”, „Magazinul de pălării”, „Călătoria muzicală”, sunt piese de referinţă pentru divertismentul românesc. Nu uităm nici de filmul „Rămăşagul” din 1984, în regia regretatului Ion Popescu – Gopo, în care Zâna cea bună era măritată cu Zmeul cel rău, alt prilej în care am mai primit o demonstraţie a faptului că genul (şi geniul) comediei înseamnă ceva foarte serios !

Restul articolului se gaseste la urmatoarea adresa:

sursa:http://www.rri.ro/art.shtml?lang=2&sec=256&art=34472

Introdu adresa ta de email aici, si vei primi ultimile noutati:

Delivered by FeedBurner