Se afișează postările cu eticheta muzica usoara romaneasca. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muzica usoara romaneasca. Afișați toate postările

joi, 8 iulie 2010

La Ceas Aniversar


E greu sa vorbesti despre Angela Similea.O viata dedicata muzicii,o viata inchinata publicului larg.O artista desavarsita din toate punctele de vedere.Pe 9 iulie 1946, s-a nascut celebra cantareata de muzica usoara romaneasca Angela Similea.O stea care de mica a dat semne ca muzica este si va fi viata ei,ceea ce s-a si dovedit.Succesul a venit imediat, iar odata intrata in gratiile publicului ,nimeni si nimic nu putea opri ascensiunea artistei pe piata muzicala.Slagar dupa slagar,aparitii pe tv, concerte in tara si strainatate, zeci de premii, discuri,casete, cd-uri, vederi, aparitii in presa, toate acestea au urmat.Publicul o iubea si-i voia muzica.Asta inseamna munca iar ea este rasplatita cu succes si incununari.
In prezent cantareata este la fel de iubita de publicul roman, cel care nu a uitat ce insemna muzica de calitate.Prezenta pe sticla in ultimul timp, albumele si concertele recente toate arata ca artista nu s-a oprit din drumul ei .
La Multi ani Stimata Doamna!


marți, 23 februarie 2010

Angela Similea rabufneste: "Toata generatia mea e muritoare de foame!


Angela Similea, supranumita „doamna muzicii usoare romanesti“, se declara dezamagita de birfele aparute la adresa ei, cum ca si-ar fi pierdut vocea si urmeaza niste tratamente costisitoare in afara tarii. Cintareata ne-a asigurat de faptul ca nu se va retrage din muzica, ba dimpotriva: are foarte multe surprize pentru public.
Interpreta nu a evitat sa-si manifeste nemultumirea: „Ma deranjeaza lipsa de respect a celor care s-au bucurat, odinioara, de muzica mea. Nici macar nu si-au cerut scuze. Mi-am sacrificat viata timp de 40 de ani, am muncit din greu doar pentru muzica, nu pentru bani. Acum, toata generatia mea e muritoare de foame“, spune artista, referindu-se si la drepturile de autor, care au devenit in ultima vreme problema numarul 1 a artistilor din Romania. Anul trecut a trait un episod trist alaturi de un coleg de breasla. Angela Similea l-a sprijinit pe Cornel Constantiniu in procesul intentat regizorului Cristian Mungiu. Acesta a fost acuzat de artist ca ar fi folosit melodiile lui in genericul filmului premiat la Festivalul de Film de la Cannes, 4 luni, 3 saptamini si 2 zile, fara sa-i anunte. Daca s-ar fi decis ca avea dreptate, toti acei bani ii reveneau domnului Cornel Constantiniu, nu Angelei. Instanta a hotarit ca nu au niciun drept si nu a mai fost nevoie sa faca recurs. Singura vina pentru acea neintelegere o poarta doar firma care s-a ocupat de prelucrarea pieselor.

„Nu mai am ce demonstra“
Angela Similea a fost mereu un etalon in muzica, dar si in privinta elegantei si a comportamentului. Melodia Sa mori de dragoste ranita, compusa de Marcel Dragomir, pe versurile lui Aurel Storin, a fost decla­rata „melodia secolului al XX-lea“ de catre public, cu ocazia unei gale organizate de TVR 2, in 2000.
In 2005, Angela Similea a revenit pe piata muzicala, dupa zece ani de absenta, cu un nou album, intitulat Lumea mea, realizat de Ovidiu Komornyik. Cel care a convins-o sa se intoarca in lumina reflectoarelor a devenit in scurt timp un colaborator de incredere al Angelei, dar si un prieten apropiat. Cei doi lucreaza si in prezent la un nou album. „Mai multe lucruri despre acest proiect veti afla dupa ce o sa va convingeti de faptul ca artistul Angela Similea mai are ceva de spus“, a declarat interpreta, incheind providential: „Nu mai am ce demonstra, iar vorbele mele nu valoreaza doi bani in comparatie cu viata mea, pe care o cint in melodiile mele“.

sursa: revista vip

Introdu adresa ta de email aici, si vei primi ultimile noutati:

Delivered by FeedBurner