Se afișează postările cu eticheta 2010. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 2010. Afișați toate postările

sâmbătă, 27 noiembrie 2010

Concert de Crăciun de Cartea Recordurilor

Şeful Operei Braşov, Cristian Mihăilescu, vrea să intre în cartea recordurilor cu Concertul de Crăciun de anul acesta. “„Acesta este cel mai amplu spectacol din România. Este probabil să vină la Braşov şi reprezentanţi ai Guiness Book, credem că avem cel mai amplu spectacol din lume. Anul trecut, spre exemplu, am avut un spectacol de 6 ore şi 10 minute, iar după ce s-a terminat, publicul mai cerea bis-uri. Noi deja am trimis concertul de anul trecut către ei”, a declarat Cristian Mihăilescu, pentru BZB.

Concertul de anul acesta îi are ca invitaţi pe Felicia Filip, Angela Similea, Ovidiu Komornyik, Mircea Baniciu, Annemarie Dancs şi Răzvan Mazilu. Concertul va avea loc pe 21 decembrie, preţul biletelor variind între 40 şi 70 de lei.
sursa:http://prinbrasov.com/2010/11/concert-de-craciun-de-cartea-recordurilor/

joi, 22 iulie 2010

[Generatia de aur] Angela Similea – Retrospectiva [Tribut Madalina Manole]

Madalina Manole a murit. Inca nu stim cu certitudine de ce si poate nu vom afla niciodata. Dar stim sigur ca a murit trista. Nu stim cu certitudine daca unul dintre principalele motive ale tristetii ei era faptul ca lumea o uitase. Dar stim sigur ca e o ipoteza credibila.

Faptul ca moartea Madalinei Manole a fost asociata cu lipsa de interes a noastra a tuturor [mass-media pe de o parte si publicul pe de alta parte] pentru valorile din generatia trecuta, mi-a creat un sentiment ciudat. Nu stiu daca neaparat vina, nu stiu daca spaima, nu stiu daca sentimentul de lipsa de responsabilitate. Cred ca putin din toate intr-o combinatie rascolitoare. Oare nu eu eram cea care sustinea sus is tare ca unica responsabila pentru succesul sau decaderea unei persoane publice este presa? Oare nu eu eram cea care ii explicam Andreei Balan ca presa este cea care prin promovare te ridica pe culmile gloriei si tot presa este cea care prin indiferenta te condamna la anonimat? Ba chiar eu eram aceea.

De aceea ma simt obligata moral ca macar acum -in al 13-lea ceas -sa-i aduc un tribut Madalinei. Nu ca o incercare disperata de a spala o posibila vina care mi-ar apasa constiinta, ci pentru ca ascultand piesele ei de atatea si atatea ori in aceste zile, mi-am dat seama cat de mult am pierdut ingnorandu-i muzica. Canta foarte misto! Avea o super-voce! Sigur ca nu i-ar fi stricat un rebranding precum cel prin care au trecut Loredanei sau Stefan Banica Jr, dar ne-a lasat piese frumoase. Piese care nu neaparat iti fac celulita sa tremure in timpul unor dansuri frenetice in cluburi, dar care cu siguranta te emotioneaza, te ating pe suflet. Dar mai ales pentru ca mi-am amintit cum cantam eu Fata draga nu fii trista in timp ce faceam finut la nisiparul gradinitei. Mi-a trezit amintiri frumoase…


Nu stiu ce credeti voi, dar din punctul meu de vedere, un tribut potrivit n-ar fi in nici un caz sa-mi tuflesc o peruca rosie si sa defilez pe la toate televiziunile si pe la toate evenimentele imbracata in tricouri cu inscriptii penibile de genul R.I.P Madalina si nici sa-mi var o ceapa in geanta ca sa stiu sigur ca am lacrimi in ochi cand povestesc pe toate posturile TV cat de mult a insemnat Madalina pentru mine, cat de distrusta sunt de moartea ei si ce fiinta incredibila era. Cred ca un tribut potrivit ar fi acela de de a-i indeplini – e adevarat tardiv – poate cea mai mare dorinta pe care o avea plan profesional: aceea de a ma uita in urma si de a incerca sa va reamintesc cat de frumos cantau cei din generatia de aur a muzicii usoare romanesti. Sa va reamintesc ca cei pe care astazi ii consideram “fumati”, odata ne-au placut . Si mai ales sa va reamintesc de ce ne-au placut atat de mult.

In onoarea si in amintirea Madalinei Manole am creat rubrica Generatia de aur. Astazi va propun sa ne amintim de muzica Angelei Similea.



Angela Similea s-a nascut pe 9 iulie 1946 in Ilfov. Stilul sau interpretativ propriu i-a adus un mare succes in anii ’70 – ’80.

Similea obtine primul succes odata cu participarea la Festivalul Internaţional „Cerbul de aur”, din 1970 unde a obtinut premiul Cerbul de Argint. La televiziune debutează în cadrul emisiunii-concurs Emoţii în premieră cu melodiile Aşa eşti tu şi Guantanamera.

În 1971 lansează şlagărul lui George Grigoriu Amurgul, cu care va obţine premiul special al juriului la concursul Ancora Decinului din Cehoslovacia.
În 1972, la Festivalul Orfeul de aur din Bulgaria, obţine locul II cu melodia Tu eşti primăvara mea de Florin Bogardo.
În 1981 intră în distribuţia musicalului Corina realizat de compozitorul Edmond Deda şi Cella Tănăsescu după Jocul de-a vacanţa (Mihail Sebastian), apoi Fratele meu, Charles (după comedia Şcoala bârfelilor de Richard Rinsley Sheridan) şi Adio femei.
În 1977, obţine premiul I la Festivalul Mamaia pentru Un albastru infinit, compusă de Marcel Dragomir.
În 1985 apare în filmul Rămăşagul regizat de Ion Popescu Gopo.

De-a lungul carierei a reuşit să colaboreze cu unii dintre cei mai mari şi mai buni compozitori români: Ion Cristinoiu, Marcel Dragomir, Marius Ţeicu, Jolt Kerestely, Temistocle Popa.

Melodia Să mori de dragoste rănită, compusă de Marcel Dragomir, pe versurile lui Aurel Storin, a fost declarată melodia secolului al XX-lea de către public, cu ocazia galei organizate de TVR 2, în 2000.

În 2005, Angela Similea a revenit pe piaţa muzicală, după zece ani de absenţă, cu albumul Lumea mea realizat de Ovidiu Komornyk.

sursa: Glossy magazine.ro

miercuri, 21 iulie 2010

Clip publicitar

luni, 12 iulie 2010

marți, 22 iunie 2010

Omniasig lansează un parteneriat în exclusivitate cu Angela Similea

Bucureşti - 18 iunie 2010 - OMNIASIG Vienna Insurance Group lansează din 20 iunie 2010 un parteneriat unic pe piaţa asigurărilor din România, cu ANGELA SIMILEA, figură emblematică a muzicii româneşti, care sărbătoreşte 40 de ani de carieră în 2010. Acest parteneriat are un profund caracter social, întrucât vizează pensionarii, o categorie defavorizată în actualul context economic naţional.
sursa:http://www.comunicate.mediafax.biz/Pages/Public/Comunicate.aspx?comunicatId=1557

http://www.facebook.com/?ref=home#!/video/video.php?v=138066696207392

vineri, 18 iunie 2010

Prezenta pe National Tv

Diva va aparea in emisiunea Duminica in Familie a Corinei Chiriac, pe National Tv , duminica 2o iunie 2010, alaturi de Ovidiu Komornick unde aproximativ toate piesele de pe albumul De dragul tau vor fi interpretate.Este o emisiune speciala dedicata activitatii Angelei Similea timp de 40 de ani .

sâmbătă, 1 mai 2010

Concerte De Dragul Tau

Showul De Dragul Tau va continua.

- 15 mai Braila
- 17 mai Pitesti
- 19 mai Ploiesti

sursa:Cristi Banu

miercuri, 28 aprilie 2010

Primele imagini din concertul sustinut la Deva












Imaginile au fost trimise de Daniela Andrasescu, drept pentru care-i multumim pentru materiale.

miercuri, 21 aprilie 2010

De Dragoste


"De dragoste" este un album care va fi scos pe piata in luna mai.Printre multi artisti si Angela Similea va fi prezenta pe disc cu piesele:Am viata mea, Mi-ai spus adio si Buni prieteni
sursa:http://slagartop.wordpress.com/

joi, 15 aprilie 2010

Spectacolul - De Dragul Tau - se va tine




Articolul „Devenii vor cultură, dar nu merg la spectacole”, publicat de Adevărul de Seară în data de 13 aprilie a stârnit reacţii în reşedinţa de judeţ. Reprezentanţii Casei de Cultură au fost asaltaţi de fanii Angelei Similea şi ai lui Ovidiu Komornyik.

„Nu ni s-a întâmplat niciodată să primim atât de multe telefoane, unele chiar din alte judeţe. În ultimele trei zile am vândut o sută de bilete, pe când la alte spectacole nu reuşeam să vindem atâtea nici în trei săptămâni”, a declarat, în această dimineaţă, directorul instituţiei, Mlădiţa Filip.

Spectacol confirmat
Potrivit acesteia, cei doi artişti au confirmat recent că spectacolul va avea loc conform programării, adică în 24 aprilie în municipiul Petroşani, iar în 25 aprilie în oraşul de la poalele Cetăţii.

sursa:http://www.adevarul.ro/locale/hunedoara/Aproape_150_de_bilete_vandute_la_concertul_semnat_de_Angela_Similea_si_Ovidiu_Komornyik_0_244175845.html

marți, 13 aprilie 2010

Concert anulat!


Pentru mulţi locuitori ai oraşului de la poalele Cetăţii, viaţa culturală a municipiului lasă de dorit. Paradoxal însă, chiar şi acele spectacole care totuşi sunt programate la Casa de Cultură sunt anulate pentru că biletele nu se vând.

Preţurile ridicate reprezintă principala cauză pentru care aproape toate evenimentele culturale din reşedinţa de judeţ sunt anulate. De la începutul anului până în prezent, în Deva trebuia să aibă loc şapte spectacole de teatru, unul umoristic şi două concerte de muzică uşoară. Din totalul acestora, patru au devenit istorie pentru că numărul biletelor vândute a fost prea mic. Cel mai recent anulate urmau să-i aibă ca protagonişti pe Doru Octavian Dumitru şi pe Adriana Trandafir.



„Să aducem manele?”


„Cu două zile înainte de eveniment, la ultimul spectacol menţionat nu se vânduse niciun bilet, cu toate că preţul a fost de 25 de lei, mai mic comparativ cu altele. La cel cu Doru Octavian Dumitru, singurul spectacol umoristic în patru luni, s-au dat doar 20 de bilete din cele 300 puse în vânzare.
Prin urmare, ambele evenimente s-au anulat”, a declarat directorul Casei de Cultură „Drăgan Muntean” din Deva, Mlădiţa Filip. Pe 25 aprilie este programat concertul live semnat de Angela Similea şi Ovidiu Komornyik. Şansele ca acesta să aibă loc sunt mici, pentru că s-au vândut doar 10 la sută din totalul biletelor, adică 40. Administraţia instituţiei de cultură susţine că ar putea asigura lunar câte un eveniment, în condiţiile în care devenii s-ar arăta cu adevărat interesaţi. „Nu am mai fost la un spectacol de doi ani. Când am timp nu am bani şi invers”, a spus Nicolae Avram, un tânăr de 25 de ani. Singurele manifestări culturale care au adunat ceva public au fost cele ale lui Florin Piersic şi Emilia Popescu, de anul trecut.
„Am vrut să punem în scenă piesa «O noapte Furtunoasă», cu actori de la Bucureşti. Am renunţat. Ce să facem? Să aducem interpreţi de manele pentru a avea sala plină? Asta nu înseamnă cultură!”, a adăugat Mlădiţa Filip.

sursa:http://www.adevarul.ro/locale/hunedoara/Devenii_vor_cultura-dar_nu_merg_la_spectacole-Adevarul_de_Seara_Hunedoara_0_242376276.html

luni, 12 aprilie 2010

Angela Similea: "Mai am şi acum sacii plini cu scrisori pe care le-am primit de la admiratorii mei"


Angela Similea a fost cea mai iubită cântăreaţă de muzică uşoară, în regimul trecut, drept dovadă ea mai păstrează sacii plini cu scrisori pe care i le-au trimis fanii ei. Printre miile de epistole, Angela a primit şi declaraţii de dragoste cărora nu le-a răspuns niciodată. "Nu am răspuns niciunei scrisori prin care mi se făceau declaraţii de dragoste", a mărturisit în direct Angela Similea, adăugând că "Şi acum mai am sacii plini cu scrisori venite pe adresa Televiziunii Române".



Mădălin Ionescu a întrebat-o pe invitata sa dacă a fost vreodată cerută în căsătorie de vreun fan înfocat al său, iar artista a răspuns: "Am fost cerută în căsătorie doar de aceia care mi-au devenit soţi", dar asta nu înseamnă că Angela Similea nu a primit astfel de cereri de-a lungul carierei sale.

sursa:CANCAN

joi, 8 aprilie 2010

Angela Similea prezenta la Acces Direct








Angela Similea a onorat invitatia lui Madalin Ionescu de a fi prezenta in cadrul emisiunii Acces Direct.Alaturi de Ovidiu Komornick, ea a interpretat cateva piese live si a raspuns intrebarilor adresate de gazda emisiunii.Ne-a dezvaluit in premiera ca in toamna isi va lansa noul album( speram sa nu fie de duete).A primit un disc de aur , un buchet de flori si un tort pe care era inscriptionat numele albumului "De dragul tau".

miercuri, 7 aprilie 2010

Eveniment de ultima ora

Pe 8 aprilie 2010 la Antena 1 la Acces Direct , Madalin Ionescu o va avea ca invitata pe nimeni alta decat Angela Similea.Proaspat intoarsa din SUA, Angela ne va povesti cand isi va lansa noul album, cand si unde vor avea loc urmatoarele concerte si multe alte lucruri.

sursa:Cristi Banu

miercuri, 24 martie 2010

Concert De Dragul Tau 2010

Spectacolul De dragul tau va continua dupa o absenta de doi ani de zile.Concertele vor avea loc in localitatile Petrosani pe 24 aprilie 2010 la orele 19.30, si in Deva pe 25 aprilie la orele 19.30.Totul va fi live cu orechestra in background asa cum era odinioara prin anii 80.Merita vazut.Eu unul am fost la acest spectacol prin 2008 si a fost extraordinar.

joi, 4 martie 2010

Angela Similea la N24

Angela Similea a fost prezenta la N24 ,iar mai jos aveti linkul unde puteti viziona un fragment.Multumesc Cristi pentru materiale.
http://www.youtube.com/watch?v=i86m1S0CLgQ

marți, 23 februarie 2010

Angela Similea rabufneste: "Toata generatia mea e muritoare de foame!


Angela Similea, supranumita „doamna muzicii usoare romanesti“, se declara dezamagita de birfele aparute la adresa ei, cum ca si-ar fi pierdut vocea si urmeaza niste tratamente costisitoare in afara tarii. Cintareata ne-a asigurat de faptul ca nu se va retrage din muzica, ba dimpotriva: are foarte multe surprize pentru public.
Interpreta nu a evitat sa-si manifeste nemultumirea: „Ma deranjeaza lipsa de respect a celor care s-au bucurat, odinioara, de muzica mea. Nici macar nu si-au cerut scuze. Mi-am sacrificat viata timp de 40 de ani, am muncit din greu doar pentru muzica, nu pentru bani. Acum, toata generatia mea e muritoare de foame“, spune artista, referindu-se si la drepturile de autor, care au devenit in ultima vreme problema numarul 1 a artistilor din Romania. Anul trecut a trait un episod trist alaturi de un coleg de breasla. Angela Similea l-a sprijinit pe Cornel Constantiniu in procesul intentat regizorului Cristian Mungiu. Acesta a fost acuzat de artist ca ar fi folosit melodiile lui in genericul filmului premiat la Festivalul de Film de la Cannes, 4 luni, 3 saptamini si 2 zile, fara sa-i anunte. Daca s-ar fi decis ca avea dreptate, toti acei bani ii reveneau domnului Cornel Constantiniu, nu Angelei. Instanta a hotarit ca nu au niciun drept si nu a mai fost nevoie sa faca recurs. Singura vina pentru acea neintelegere o poarta doar firma care s-a ocupat de prelucrarea pieselor.

„Nu mai am ce demonstra“
Angela Similea a fost mereu un etalon in muzica, dar si in privinta elegantei si a comportamentului. Melodia Sa mori de dragoste ranita, compusa de Marcel Dragomir, pe versurile lui Aurel Storin, a fost decla­rata „melodia secolului al XX-lea“ de catre public, cu ocazia unei gale organizate de TVR 2, in 2000.
In 2005, Angela Similea a revenit pe piata muzicala, dupa zece ani de absenta, cu un nou album, intitulat Lumea mea, realizat de Ovidiu Komornyik. Cel care a convins-o sa se intoarca in lumina reflectoarelor a devenit in scurt timp un colaborator de incredere al Angelei, dar si un prieten apropiat. Cei doi lucreaza si in prezent la un nou album. „Mai multe lucruri despre acest proiect veti afla dupa ce o sa va convingeti de faptul ca artistul Angela Similea mai are ceva de spus“, a declarat interpreta, incheind providential: „Nu mai am ce demonstra, iar vorbele mele nu valoreaza doi bani in comparatie cu viata mea, pe care o cint in melodiile mele“.

sursa: revista vip

Introdu adresa ta de email aici, si vei primi ultimile noutati:

Delivered by FeedBurner