Se afișează postările cu eticheta Interviu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Interviu. Afișați toate postările

joi, 20 octombrie 2011

Rezumatul interviului

In stirea prezentata miercuri seara pe postul tv Kanal D,Angela Similea impreuna cu Ovidiu Komornick au fost intervievati.Si acest lucru a fost chiar in gradina lui Ovidiu.Ideea stirei era ca cei doi artisti incep de curand un nou turneu prin tara(datele vor fi anuntate ulterior),sunt dispusi sa concerteze si in afara, asta in conditiile in care vor fi solicitati.Ovidiu Komornick povestea cum a luat "forma" gradina lui ,sustinut de regretatul Victor Surdu, fostul sot al Angelei Similea.

miercuri, 19 octombrie 2011

Angela Similea revine cu o schimbare de look și atitudine

Angela Similea i-a bucurat si emotionat pe telespectatori Danutz SRL prin revenirea in forta pe scena muzicala.
Dupa o perioada intunecata, marcata de tragica pierdere a sotului ei, cantareata a decis sa faca loc soarelui in viata ei si, incarcata cu energii proaspete, a stralucit si dominat in pleiada invitatilor lui Bittman. Ajutata de familie si prieteni sa isi recapete puterile, artista a tinut sa le multumeasca in direct, in repetate randuri, tuturor celor care i-au stat alaturi in ultimele luni si i-au dat forta sa depaseasca ceea ce ea a crezut ca avea sa fie un sfarsit. Desi viata Angelei luase o intorsatura dramatica in ultimul timp, ea s-a hotarat sa-si ia destinul in propriile-i maini si sa-i schimbe macazul. Motivata de dragostea pentru muzica ce a consacrat-o, cantareata promite celor ce o indragesc un nou album, la care deja lucreaza. sursa: . pozeziaremondene.ro/

duminică, 18 septembrie 2011

Timp aproximativ de o ora, postul de televiziune Acasa tv a oferit telespectatorilor in cadrul emisiunii Doamne de poveste,un amplu interviu cu Angela Similea.La ceas de seara, artista si a deschis sufletul in fata camerelor de luat vederi si a avut curajul de a destainui momente importante care iau marcat existenta.Lucruri frumoase, clipe de fericire alaturi de cei dragi, cariera si familia,toate au fost impartasite.Au fost momente cand lacrimile erau gata sa apara in coltul ochilor.Momente de tristete si un dor imens o copleseau pe artista:Victor - sotul si mama nu mai erau langa ea, ai fusesera luati,dar artista recunoaste ca nu se teme de moarte fiind convinsa ca undeva sus, in astral cei doi sunt in siguranta. Daca Angela Similea pana in prezent era retinuta in a vorbi despre viata ei privata, acum a fost deschisa si mai calda.

luni, 12 aprilie 2010

Angela Similea: "Mai am şi acum sacii plini cu scrisori pe care le-am primit de la admiratorii mei"


Angela Similea a fost cea mai iubită cântăreaţă de muzică uşoară, în regimul trecut, drept dovadă ea mai păstrează sacii plini cu scrisori pe care i le-au trimis fanii ei. Printre miile de epistole, Angela a primit şi declaraţii de dragoste cărora nu le-a răspuns niciodată. "Nu am răspuns niciunei scrisori prin care mi se făceau declaraţii de dragoste", a mărturisit în direct Angela Similea, adăugând că "Şi acum mai am sacii plini cu scrisori venite pe adresa Televiziunii Române".



Mădălin Ionescu a întrebat-o pe invitata sa dacă a fost vreodată cerută în căsătorie de vreun fan înfocat al său, iar artista a răspuns: "Am fost cerută în căsătorie doar de aceia care mi-au devenit soţi", dar asta nu înseamnă că Angela Similea nu a primit astfel de cereri de-a lungul carierei sale.

sursa:CANCAN

duminică, 14 iunie 2009

Formula As – Interviu cu Angela Similea 28 Noiembrie 2005

Pentru vizualizare completa faceti click pe imgine,

FORMULA AS F.AS. 1 F.AS 2

miercuri, 22 aprilie 2009

ROMANIAN WINE ART – decembrie 2008

In sfarsit, dupa multe, multe asteptari. a sosit si momentul sa intru in posesia acestui nr. al revistei care o gazduieste pe coperta pe ANGELA SIMILEA.. D-nul Victor Surdu si-a implinit promisiunea.Cand a revenit la Roman, mi-a adus aceasta revista.Numai ca…au  trecut 3 saptamani de cand o am si abia acum am reusit sa scanez imaginile si sa le pun pe blog.Ele sunt dedicate tuturor persoanelor care nu au revista.cover6 12 345

luni, 16 martie 2009

Savoy & Angela Similea, un succes garantat!

     Astazi, Jurnalul National a pregatit o surpriza binemeritata melancolicilor de alta data.Editia de colectie e reprezentata de formatia Savoy. Angela Similea a colaborat cu ei in epoca de aur, si rezultatul il stiti si voi. Zeci de piese poarta semnatura formatiei.Din ele amintim: Recheama-ma si am sa revin, Imi pare rau de fiecare clipa, Eu cu cine-mi joc iubirea,Gheorghe Gheorghe, Vis vegetal, De dragul tau,Ingaduie-i iubirii,Mai saruta,Hai sa ne-mpacam,Pentru inima mea si a ta…In editia de colectie am gasit cateva imagini ale formatiei Savoy cu Angela Similea, si cateva marturisiri ale artistei.Mai jos va prezentam materialul. S1S2S3S5S7S6

vineri, 3 octombrie 2008

Corina Chiriac nu are niciun conflict cu Angela Similea

- Doamnă Corina Chiriac, de ce n-aţi cântat la Festivalul Cerbul de Aur?
- Cu câteva zile înainte de festival, Angela Similea, cu care am o relaţie de amiciţie veche, m-a sunat într-o seară, revoltată că cineva a scris că din cauza ei eu nu cânt la “Cerb”. Am rămas cu gura căscată, fiindcă ocupată cu ale mele, nu ştiam despre ce vorbeşte. Angela mă cunoaşte şi ştie că dacă spun că nu ştiu nimic înseamnă că aşa este. Drept pentru care, mi-a explicat că cineva din TVR a decis ca festivalul să înceapă în forţă cu un mega-show susţinut de toţi soliştii care au concurat şi au câştigat vreodată un “Cerb”. Mi-a mai spus că se repeta deja de câteva zile şi că, iată, cineva a scris că eu nu particip din cauză că ea, Angela, ar fi impus condiţia ca eu să nu apar. Revoltată, spunea că va da în judecată acel ziar. Fireşte, sunt tentată să o cred pe Angela, dar mi-am amintit că fusesem invitată la Braşov să mi se ofere o diplomă şi o medalie…. Conversaţia cu Angela a fost, ca de obicei, agreabilă, ne-am căinat amândouă de vicisitudinile celebrităţii, şi am concluzionat că lumea are nevoie de poveşti, şi că eventuala rivalitate dintre noi două place enorm. A fost util telefonul Angelei că m-a informat, dar efectul a fost că m-am enervat. Nu pe ea, ci pe situaţie. M-am întrebat de ce nu m-a invitat nimeni să cânt la locul meu printre câştigătorii unui trofeu care tronează în casa mea, alături de alte premii obţinute în cariera de artistă. Da, sunt orgolioasă în ce priveşte cariera mea. Fără impresari, fără publicitate, ajutată doar de steaua mea norocoasă, am cântat pe mari scene din Europa. Îmi pare rău dacă sună prost, dar aceste succese trebuie recapitulate, altfel se aşterne uitarea.
- Şi totuşi aţi fost la Braşov...
- Da, să-mi iau diploma şi să retrăiesc pentru o seară ediţia din 1971 a festivalului, când am luat un “Cerb”, dar m-am dus gata montată şi enervată. Culmea e că mă bat pentru nişte principii, şi de asta am dedicat diploma mea şi medalia lui Dan Spătaru, care nu a fost niciodată invitat în recital la Cerb, tocmai el, cel mai iubit interpret român de muzică uşoară! Am adus la festivitate “Cerbul”, obţinut în 1971, tocmai ca să le amintesc celor care m-au ignorat că au făcut o gafă, şi că nu las pe nimeni să mă calce în picioare. Seara de decernare a diplomelor a fost jalnic organizată, parcă se dorea doar bifarea unui eveniment. Parcă-mi parea rău că m-am dus la Braşov. Dar, mi-am zis, hai, să văd acest super-show de la care, cu atâta regret, lipseam. Ni s-au dat invitaţii cu locuri, dar rândul pe care trebuia să stăm nu exista…. M-am enervat din nou. M-am întors la hotel şi am văzut în linişte spectacolul, dar nu mi-a plăcut. Consider că nici unul dintre colegii mei prezenţi pe scenă nu a fost pus în lumina pe care o merita. Nu mi-a plăcut nici fundalul de decor, extrem de obositor de privit, dăunător prim-planurilor artiştilor. Unii mă vor urî pentru afirmaţia mea, dar cred sincer că anumite lucruri trebuie din când în când spuse, ca să se schimbe ceva în bine dacă se mai poate. Costă enorm de mult un asemenea festival şi atunci măcar să se facă bine. Artiştii nu au coborât o scară a vedetelor, aşa cum este tradiţia marilor show-uri americane, nu au fost prezentaţi de nimeni, şi au cântat puţin, nu pe măsura valorii lor. Nu aşa trebuia, în opinia mea, să arate omagierea celor care au luat un Cerb, mai ales că toţi sunt foarte buni, şi puteau dovedi asta cu prisosinţă. Revenind la Angela Similea, cine ar putea crede că m-a sabotat pe mine tocmai ea care, în ciuda popularităţii, a vocii pe care o păstrează nealterată, nu a cântat decât jumate de melodie? De ce au cântat toţi soliştii aşa de puţin, de amestecat, de prost auzit? Poate că în Piaţa Sfatului să fi fost altfel, dar la tv show-ul a arătat rău. Putea fi un super-show, cu atâtea voci. Nu-mi mai pare rău că n-am fost invitată, că dificilă cum am devenit, probabil mă retrăgeam încă de la repetiţii. Îmi iubesc până la idealizare meseria, am apucat să o învăţ şi să o practic făcând orice efort pentru reuşita unui show, dar asta se întâmpla când arta avea altă eleganţă de a pune în valoare un artist.
- Pe plan personal, consideraţi că aţi pierdut dedicându-vă carierei ?
- Da, am pierdut. Am luat din fiecare iubire începutul, adică partea cea mai frumoasă. Mai devreme sau mai târziu m-ar fi dezamăgit probabil orice iubire, şi abia atunci aş fi regretat că nu m-am dedicat carierei, aşa cum a păţit mama.
- Pregătiţi un al doilea volum din cartea dvs. autobiografică "Buscando l'amor"?
- Categoric îmi voi aminti de anii care au trecut şi voi dori să povestesc altora parte din amintirile mele. Nu cred că va mai fi vorba despre un volum de poezie şi proză, pentru că am atâtea de povestit... Ar trebui să iau din nou o vacanţă ca să scriu. Asta rămâne după o carieră, să-ţi povesteşti amintirile, evocând mai ales oamenii alături de care te-ai format, pe care i-ai iubit sau nu, şi care ţi-au influenţat viaţa.

 

Sursa : independent

sâmbătă, 19 iulie 2008

Introdu adresa ta de email aici, si vei primi ultimile noutati:

Delivered by FeedBurner